Toshkent shahrida issiq suvning bahorgi o‘chirilishi 7-apreldan boshlanadi. Ro‘yxat
Toshkent shahri issiqlik manbalarini to‘liq rejali bahorgi o‘chirilishi 7-apreldan boshlanadi. Bu davrda hududlarda issiq suv 5 kundan, navbatma-navbat o‘chiriladi.
Soliq qo‘mitasi vakiliga ko‘ra, amaldagi qonunchilik bo‘yicha san’atkorlar deklaratsiya to‘ldirib, soliqqa tortilishi kerak. Ammo ularning ko‘pi bunga rioya etmay, daromadidan soliq to‘lamayapti. “2027-yildan boshlab, ular soliqlardan qochsa, tekshiruvlar o‘tkaziladi va soliq undiriladi”, - deydi Mubin Mirzayev.
Martda O‘zbekistonda inflyatsiya 0,9 foizni tashkil etdi, bu o‘tgan yilning mart oyiga nisbatan yuqori. Yillik inflyatsiya 10,3 foizgacha tezlashdi. Go‘sht, sabzi va pomidor narxi keskin oshdi. Aviachiptalar narxi o‘sishda davom etdi.
Raqobat qo‘mitasi Uzum Tezkor`ni buyurtma va yetkazib berish agregatori xizmati bozorida ustun mavqega ega operator sifatida e’tirof etdi. Bunga kompaniya tomonidan taqdim etilgan xabarnoma asos qilib olindi.
Toshkentda jamoat avtobuslarida chiptasiz yurgan yo‘lovchilar jarimaga tortilmoqda. Amaliyot 14-martdan boshlangan bo‘lib, 1-aprelgacha jami 56 kishi 37 ming so‘mdan jarima to‘lagan. Transport nazorati inspeksiyasi xodimlar bunday reydlarni har kuni o‘tkazadi.
Óòâåðæäåíû äîïîëíèòåëüíûå ìåðû äëÿ ïîâûøåíèÿ ýôôåêòèâíîñòè çåìëåïîëüçîâàíèÿ.
Xorazm viloyati Shovot tumanida 21 yoshli yigit benzin sisternasini tozalash vaqtida yoqilg‘i qoldiqlari hididan zaharlanib halok bo‘ldi. Uni qutqarishga uringan shaxs ham hushidan ketdi, ammo omon qoldi.
Davaktiv “Kvars”ning yana davlat nazoratiga qaytishiga “Quvasoysement” shartnoma majburiyatlarini bajarishda qiyinchilikka uchragani va kelishuvni bekor qilishni so‘ragani sabab bo‘lganini ma’lum qildi.
Yaponiya qirg‘oqlari yaqinidagi Nankay chuqurligida sodir bo‘lishi mumkin bo‘lgan 9 magnitudali zilzila 300 mingga yaqin odamning hayotiga zomin bo‘lishi va mamlakat iqtisodiyotiga $1,8 trln zarar keltirishi mumkin, deyiladi yapon hukumatining yangi prognozida.
Prezident Shavkat Mirziyoyev “Markaziy Osiyo - Yevropa Ittifoqi” birinchi sammiti oldidan Euronews’ga bergan intervyusida ikki mintaqa o‘rtasidagi munosabatlar, so‘nggi yillarda Markaziy Osiyoda yuz bergan muhim o‘zgarishlar, bo‘lajak sammitdan kutilayotgan natijalar haqida gapirdi.
OTB O‘zbekistonga inklyuziv ipoteka bozorini kengaytirish uchun 30 mln dollar qarz ajratishni ma’qulladi. Mablag‘ uy-joy kreditlarini, shuningdek, ekologik va energiya tejamkor ta’mirlashni qo‘llab-quvvatlashga yo‘naltiriladi.
2024-yili muzeylar eksponatini boyitish maqsadida aholidan 4 mlrd so‘mga 2 mingdan ortiq madaniy boyliklar xarid qilingan. “Milliy merosga mening hissam” aksiyasi doirasida, asosan, tasviriy va amaliy san’at asarlari sotib olingan.
Kurash bo‘yicha O‘zbekiston terma jamoasi Iordaniyada o‘tgan Osiyo chempionatida yunon-rum kurashida 6 medal (3 oltin, 2 kumush va 1 bronza) qo‘lga kiritdi. Ayollar terma jamoasi 1 ta bronza medali bilan to‘qqizinchi o‘rinni egalladi.
2024-yili Yandex Go, Uklon, My taxi kabi agregatorlar salkam 157 mlrd so‘m soliq to‘ladi. Shuning 145,2 mlrd so‘mini Yandex Go amalga oshirgan. “Mazkur agregatorlar orqali 500 ming fuqaro faoliyati o‘zini o‘zi band qilgan shaxs sifatida legallashtirildi”, - deydi Soliq qo‘mitasi vakili.
Òàìîæåííûé êîìèòåò Óçáåêèñòàíà àíîíñèðîâàë ìàñøòàáíûå ïðåîáðàçîâàíèÿ, íàïðàâëåííûå íà ïîâûøåíèå ýôôåêòèâíîñòè ðàáîòû âåäîìñòâà.  ïëàíàõ – àêòèâíîå âíåäðåíèå èñêóññòâåííîãî èíòåëëåêòà, ñîçäàíèå íàó÷íî-èññëåäîâàòåëüñêîãî öåíòðà è ðåôîðìà ñèñòåìû îáó÷åíèÿ â Òàìîæåííîì èíñòèòóòå.
Olmazor tumanidagi Qorasaroy ko‘chasining Abdulla Qodiriy ko‘chasidan Nurafshon ko‘chasi bilan kesishgan joyigacha bo‘lgan qismi sentabr oyigacha transport vositalari uchun yopildi. Ko‘chada qurilish-ta’mirlash ishlari olib boriladi.
Êîìïàíèÿ Veolia Energy Tashkent ñîîáùèëà î òîì, ÷òî ïðîâåäåò ïëàíîâûé ðåìîíò ëîêàëüíûõ êîòåëüíûõ â àïðåëå 2025 ãîäà. Ðàáîòû íàïðàâëåíû íà ìîäåðíèçàöèþ îáîðóäîâàíèÿ, çàìåíó èçíîøåííûõ äåòàëåé è ïðîâåðêó íàñîñîâ.
Korzinka supermarketlar tarmog‘i O‘zbekistonda oziq-ovqat chakana savdosini takomillashtirish uchun 110 mln dollarlik investitsiya jalb qilganini e’lon qildi. Yangi aksiyadorlar ro‘yxatida Abu Dhabi Uzbek Investment va UzOman investitsion kompaniyalari bor.
Ôîòî- è âèäåîìàòåðèàëû ñàìîâîëüíî ïîñòðîåííûõ (âîçâîäèìûõ) çäàíèé è ñîîðóæåíèé ãðàæäàíå ìîãóò íàïðàâëÿòü â Ìèíèñòåðñòâî ñòðîèòåëüñòâà è ÆÊÕ èëè åãî òåððèòîðèàëüí
Toshkent yo‘lovchi vagonlarini qurish va ta’mirlash zavodi “Yangi O‘zbekiston” nomli yangi kupe va platskart vagonlarni ishlab chiqardi. Mazkur dizel poyezd Toshkent - Buxoro - Toshkent yo‘nalishiga chiqarilishi kutilmoqda. Foto.
O‘zbekiston prezidenti XXR Kommunistik partiyasi Markaziy qo‘mitasi Xalqaro aloqalar bo‘limi mudiri Lyu Szyanchao boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi. Uchrashuvda O‘zbekistonda Xitoyning yetakchi oliy ta’lim muassasalari filiallarini ochish muhimligi qayd etildi.
Dastlabki hisob-kitobga ko‘ra, Temu tomonidan taxminan 46 mlrd so‘m soliq to‘lanmagani aniqlandi. “Marketpleysga ushbu soliq to‘lovlari bo‘yicha e’tiroz xati berilgan. Qachon u soliqlarni to‘lasa, biz faoliyatini legallashtirish imkoniyatini yaratib beramiz”, - deydi Soliq qo‘mitasi vakili.
Yunon-rum kurashi bo‘yicha O‘zbekiston terma jamoasi Osiyo chempionatida oltita medal, jumladan, eronliklar bilan finalda erishilgan uchta oltin bilan ikkinchi o‘rinni egalladi (Eron birinchi o‘rinda).
Àãåíòñòâî ïî ìèãðàöèè ïðè Êàáèíåòå Ìèíèñòðîâ Ðåñïóáëèêè Óçáåêèñòàí çàêëþ÷èëî ìåìîðàíäóì î ñîòðóäíè÷åñòâå ñ ðîññèéñêîé íåêîììåð÷åñêîé îðãàíèçàöèåé Öåíòðîì ñîäåéñòâèÿ ïî ðåøåíèþ òðóäîâûõ ñïîðîâ(ÖÒÑ), ìíîãî ëåò ïðåäîñòàâëÿþùåé áåñïëàòíóþ êîíñóëüòàöèîííóþ ïîìîùü ãðàæäàíàì Ñðåäíåé Àçèè, ïðèåçæàþùèõ íà çàðàáîòêè â ÐÔ.
O‘tgan hafta oxirida Myanmada sodir bo‘lgan zilzilalardan so‘ng hozirgacha 2700 dan ortiq odam halok bo‘ldi. AQSh, Yaponiya, Buyuk Britaniya, Xitoy, Rossiya, shuningdek, qo‘shni davlatlardan gumanitar yordamlar kelmoqda.
Ñîñòÿçàíèÿ ïðîõîäèëè â ðàìêàõ ó÷åáíûõ êóðñîâ, îðãàíèçîâàííûõ äëÿ ñïåöèàëèñòîâ ïîäðàçäåëåíèé ïî îáåçâðåæèâàíèþ âçðûâ÷àòûõ âåùåñòâ è âçðûâîîïàñíûõ ïðåäìåòîâ, íà áàçå ó÷åáíîãî öåíòðà «Ìàíåñàð» Íàöèîíàëüíîé ãâàðäèè áåçîïàñíîñòè Èíäèè.
Ìàõàëëèíñêèå ñåìåðêè è áàíêèðû îïðåäåëÿò ïîòðåáíîñòü â ñðåäñòâàõ, íåîáõîäèìûõ äëÿ îðãàíèçàöèè ïîñåâíûõ ðàáîò, è îðãàíèçóþò ðàáîòû ïî èõ ôèíàíñèðîâàíèþ.
Óòâåðæäåíû ìåðû ïî ðåàëèçàöèè çàäà÷, îïðåäåëåííûõ â ðàìêàõ îòêðûòîãî äèàëîãà Ïðåçèäåíòà ñ ìîëîäåæüþ, íàïðàâëåííûõ íà ïîääåðæêó åå èíèöèàòèâ, ðàñøèðåíèå âîçìîæíîñòåé äëÿ ïîëó÷åíèÿ êà÷åñòâåííîãî îáðàçîâàíèÿ è ïîïóëÿðèçàöèþ íàóêè.
Davlat O‘zbekistondagi eng yirik shisha ishlab chiqaruvchi - “Kvars” AJ ustidan nazoratni qayta o‘rnatdi. Davlat aktivlarini boshqarish agentligi 2023-yilda zavodni sotib olgan UCG xoldingi tarkibidagi “Quvasoysement” o‘rniga korxonaning 89,78% aksiyalariga egalik qilmoqda. Qaytarish sabablari hozircha noma’lum.
Ìîã ëè ïðåäïîëîæèòü ó÷àñòíèê Âòîðîé ìèðîâîé âîéíû Àíàòîëèé Åôðåìîâè÷ Îñèïîâ, ïîëó÷àÿ â 1990 ãîäó â ñîáñòâåííîñòü âåäîìñòâåííóþ êâàðòèðó ïî ñëó÷àþ 45-ëåòèÿ Ïîáåäû, ÷òî ñïóñòÿ 35 ëåò, â ïðåääâåðèè 80-ëåòèÿ Ïîáåäû, åãî ñûíó, Âèêòîðó Àíàòîëüåâè÷ó Îñèïîâó, ïðèäåòñÿ îòñòàèâàòü ôàêò ïåðåäà÷è æèëüÿ ÷åëîâåêó, âîåâàâøåìó íà ïîëÿõ òîé ñòðàøíîé âîéíû, âûæèâøåìó è âåðíóâøåìóñÿ â ðîäíîé ãîðîä, à íå […] Ñîîáùåíèå Êîìó ïðèíàäëåæèò êâàðòèðà âåòåðàíà Âåëèêîé Îòå÷åñòâåííîé âîéíû â Òàøêåíòå? (âèäåî) ïîÿâèëèñü ñíà÷àëà íà Íîâîñòè Óçáåêèñòàíà ñåãîäíÿ: nuz.uz.
Shavkat Mirziyoyev Tojikistonga amaliy tashrifi doirasida Sadir Japarov bilan uchrashuv o‘tkazdi. O‘zbekiston, Tojikiston va Qirg‘iziston rahbarlari birga Xo‘jand qal’asiga bordi, shuningdek, uch mamlakat madaniyat va san’at ustalarining konsertida qatnashdi. Shu bilan davlat rahbarining tashrifi yakunlandi.
U hayoti davomida ko‘p qiyinchilik, xo‘rlliklarga uchragan. Farzand dog‘i kuchli depressiyaga tushirgan. “Iroda” loyihasining bu galgi qahramoni - 35 yoshida qo‘yilgan diabet tashxisidan so‘ng sog‘ligiga e’tibor bera boshlagan, kutubxonadagi ishini esa hayotining eng yaxshi bobi deb hisoblovchi Zuhra Ahmadjonova.
Ïðåçèäåíò Ðåñïóáëèêè Óçáåêèñòàí Øàâêàò Ìèðçè¸åâ 31 ìàðòà â Õóäæàíäå — àäìèíèñòðàòèâíîì öåíòðå Ñîãäèéñêîé îáëàñòè ïðèíÿë ó÷àñòèå â òðåõñòîðîííåé âñòðå÷å ñ Ïðåçèäåíòîì Ðåñïóáëèêè Òàäæèêèñòàí Ýìîìàëè Ðàõìîíîì è Ïðåçèäåíòîì Êûðãûçñêîé Ðåñïóáëèêè Ñàäûðîì Æàïàðîâûì.
Andijon viloyati prokuraturasi Izboskan tumanidagi masjidda yuz bergan portlash yuzasidan mansab vakolatini suiiste’mol qilish va yong‘in xavfsizligi qoidalarini buzish moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atdi.
Fransiyada o‘ta o‘nglar yetakchisi Marin Le Pen Yevroparlament mablag‘larini o‘zlashtirishda aybdor deb topildi. U hokimiyat organlariga saylanish huquqidan mahrum bo‘ldi. Le Pen 2027-yilda prezidentlikka nomzodini qo‘ya olmaydi.
Andijonning Izboskan tumanida masjid hududida portlash sodir bo‘lgani yuzasidan hukumat komissiyasi tuzildi, unga bosh vazir o‘rinbosari Achilbay Ramatov boshchilik qiladi. Hodisa oqibatida 3 kishi halok bo‘lgan, 10 kishi jarohatlangan.
Izboskan tumanidagi masjid tahoratxonasida gaz portlashi oqibatida 3 kishi halok bo‘ldi, 10 kishi jarohatlandi. Favqulodda vaziyatlar vazirligi halok bo‘lganlar va jarohatlanganlarning familiyalarini e’lon qildi.
O‘zbekiston, Tojikiston va Qirg‘iziston davlat chegaralarining tutash nuqtasi to‘g‘risidagi shartnoma imzolandi hamda uch davlat rahbarlarining qo‘shma deklaratsiyasi qabul qilindi.
Izboskan tumanidagi “Ahmadali Xoji” jome masjidida gaz portladi. Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, hodisa oqibatida 6 nafar fuqaro tan jarohati olgan. Masjid tahoratxonasi qulab tushgan.
AQSh prezidenti Donald Tramp uchinchi muddatga prezidentlikka nomzodini qo‘yish imkoniyatini istisno etmasligini va buning uchun “metodlar” mavjudligini aytdi. Prezidentlik muddatini cheklovchi 22-tuzatishni bekor qilish uchun Kongressning ikkala palatasida uchdan ikki qism ovoz kerak bo‘ladi.
Xo‘jandda ikki davlat tashqi siyosat idoralari rahbarlari tomonidan O‘zbekiston bilan Tojikiston o‘rtasida Ittifoqchilik munosabatlari to‘g‘risidagi shartnomaning kuchga kirishi haqidagi bayonnoma imzolandi.
Shavkat Mirziyoyev amaliy tashrif bilan Xo‘jand shahriga keldi. Uni Tojikiston prezidenti Emomali Rahmon kutib oldi. Bugun, 31-mart kuni O‘zbekiston, Tojikiston va Qirg‘iziston prezidentlarining uch tomonlama uchrashuvi bo‘lib o‘tadi.
Shavkat Mirziyoyev 31-mart kuni amaliy tashrif bilan Xo‘jand shahrida bo‘ladi. U yerda O‘zbekiston, Tojikiston va Qirg‘iziston yetakchilarining qo‘shma uchrashuvi hamda ikki tomonlama muzokaralar o‘tkaziladi.
Àøõàáàäå ñîñòîÿëàñü ìåæäóíàðîäíàÿ êîíôåðåíöèÿ «Ãîä ìèðà è äîâåðèÿ: ðàçâèòèå ìåæäóíàðîäíîé äåÿòåëüíîñòè âî èìÿ äåòåé», ñîáðàâøàÿ ïðåäñòàâèòåëåé ðàçíûõ ñòðàí äëÿ îáñóæäåíèÿ àêòóàëüíûõ âîïðîñîâ çàùèòû äåòñòâà.
AQSh Davlat departamenti Kongressni USAID tarqatib yuborilishi haqida xabardor qilib, uni “birlamchi vazifasidan chetga chiqib ketgan” deb atadi. Agentlik funksiyalarining bir qismini Davlat departamenti o‘z zimmasiga oladi.
Tailandning Pattaya shahrida insultga chalinib, chap tomoni ishlamay qolgan fuqaro O‘zbekistonga qaytarildi. U xorijga ishlash uchun ketgan, biroq ahvoli og‘irlashgan. Bangkokdagi bosh konsulxona bunday holatlar ko‘paygani bois tibbiy sug‘urta olish va ish beruvchi bilan shartnoma tuzish zarurligini eslatdi.
2025-yilning birinchi choragida 21 ta madaniy meros obyektiga zarar yetkazildi. Shundan, 7 tasi jinoiy, qolgani ma’muriy huquqbuzarlik hisoblanadi. “Dastlabki hisob-kitobga ko‘ra, zarar miqdori 302 mlrd so‘mni tashkil etadi”, - dedi Madaniy meros agentligi mutaxassisi.
Toshkent tumani KHAY yo‘lida joylashgan 9 qavatli uyning qurilish ishlari loyiha talablariga javob bermasligi aniqlandi. Quruvchi tashkilot ayrim joylarda gazoblok o‘rniga g‘isht ishlatgan va qo‘shimcha qavat qo‘shgan.
O‘zbekistonda milliy ro‘yxatga kiritilgan tarixiy obyektlar soni qariyb 8,5 mingtaga yetdi. Madaniy meros agentligi direktori o‘rinbosari Tursunali Kuziyevga ko‘ra, yodgorliklarga tahdid solish haligacha mavjud.
Shavkat Mirziyoyev Qozog‘istonga tashrifi doirasida AlmatyFair.ai raqamli texnologiyalar ko‘rgazmasiga tashrif buyurdi, Alem.ai sun’iy intellekt markazining taqdimotini ko‘rdi. U, shuningdek, Milliy san’at muzeyida o‘zbek rangtasvir ustasi O‘rol Tansiqboyev asarlarini tomosha qildi. Prezident tashrifi nihoyalandi.
Shavkat Mirziyoyev Myanma davlat boshqaruvi kengashi raisiga zilzilalar munosabati bilan hamdardlik maktubi yo‘lladi. Hozirgacha Myanmada 1644 kishi halok bo‘lgani, 3408 kishi jarohatlangani ma’lum.
O‘zbekiston prezidenti xalqni Ramazon hayiti bilan tabrikladi. U muborak oyda o‘tkazilgan barcha tadbirlar “jamiyatda tinchlik, do‘stlik, mehr-oqibat va saxovat muhitini yanada mustahkamlash”ga xizmat qilganini ta’kidladi.
Äâèæåíèå «Þêñàëèø» ïðîâåëî àêöèþ ïî ïîñàäêå äåðåâüåâ «Áèð ìèëëèîí äàðàõò» â òðåõ ðàéîíàõ Òàøêåíòà: Ìèðçî-Óëóãáåêñêîì, ×èëàíçàðñêîì è ßøíàáàäñêîì, ñäåëàâ àêöåíò íà îçåëåíåíèè ñîöèàëüíûõ îáúåêòîâ.
O‘zbekiston va Qozog‘iston prezidentlari Olmaotada vazirlar ishtirokidagi norasmiy uchrashuvda ittifoqchilik munosabatlarini izchil mustahkamlash, shuningdek, mintaqaviy va xalqaro masalalarni muhokama qildi.
Davlat xavfsizlik xizmati va Bosh prokuratura departamenti hamkorligida o‘tkazilgan tezkor tadbirlarda Bo‘stonliq tumanida yer maydonlarini noqonuniy sotish holatlari aniqlandi. Hozirda qo‘lga olingan shaxslarga nisbatan jinoyat ishlari qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.
Bo‘g‘irsoqlar, yong‘oqli rogaliklar, krem va pistali paxlava, “chig‘anoq” pechenesi va Hayit uchun boshqa pishiriqlar retseptlari - Zira.uz jamlanmasida.
Rustam Jumayev favqulodda vaziyatlar vaziri o‘rinbosari vazifasini bajaruvchi, Muzaffarjon Mamasiddiqov esa FVV akademiyasi boshlig‘i lavozimini egalladi.
O‘zbekistondagi hind jamoasi har yili vatandoshlarni iftorlik dasturxoniga yig‘adi. “Gazeta.uz” muxbiri Dilyaver Ablyakimov Toshkentdagi shunday tadbirga borib, Hindiston va O‘zbekistonda Ramazon oyida iftorliklar bir-biridan qanday farq qilishini o‘rgandi, shuningdek, jamoa faoliyati bilan tanishdi (foto).
“Sen dunyoga keraksan” hamda Shafiiuz ko‘ngillilar jamoalari Ramazon oyida “Yo‘lda iftorlik” loyihasini o‘tkazmoqda. Shu kungacha ular Toshkent metrosi va tirband joylarda 50 mingdan ortiq ro‘zadorga suv va xurmo tutdi.
Myanmada yuz bergan 7,7 magnitudali zilzila oqibatida vafot etganlar soni 144 kishiga yetdi, 732 kishi jarohatlangan. Mamlakat istalgan davlatni yordam va xayriya qilishga taklif etdi. Tailandda esa bu zilzila kuchi sezilgani tufayli osmono‘par bino quladi, kamida to‘qqiz kishi halok bo‘ldi.
Slovakiyaga kelgan markaziy osiyolik ishchilarning ko‘pi boshqa Yevropa davlatlariga o‘tib ketdi, bu noqonuniy migratsiyaga hissa qo‘shmoqda, dedi Slovakiya rasmiylari o‘zbekistonlik hamkasblariga. Tomonlar ishchi vizalar chiqishi muddatini qisqartirish va O‘zbekiston uchun alohida kvotalar masalasini muhokama qildi.
Toshkent viloyati Zangiota tumanida fuqaro uyidagi issiqxona uchun tarmoqqa noqonuniy ulanib, 1,7 mlrd so‘mlik gazni talon-toroj qilgani aniqlandi. Unga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Prezident Ramazon hayiti arafasida qilmishiga chin ko‘ngildan pushaymon bo‘lgan 488 nafar mahbusni afv etdi. Ularning 100 nafari asosiy jazodan ozod etildi, 268 nafari shartli ozod qilindi. Afv etilganlar orasida chet ellik 17 nafar fuqaro, taqiqlangan tashkilotlarda qatnashgan 5 nafar shaxs bor.
2025/2026 o‘quv yilidan oliy harbiy ta’lim muassasalarining namunali talabalari va tinglovchilari uchun “Oliy bosh qo‘mondon” davlat stipendiyasi joriy etiladi. Shuningdek, yoshlarni ilmga qiziqtiruvchi milliy mediakontent yaratish va intellektual shoular tashkil etish uchun 100 mln so‘mgacha grantlar ajratiladi.
Toshkentdagi maslahatlashuvlarda O‘zbekiston va Qozog‘iston Xavfsizlik kengashlari harbiy va harbiy-texnik sohalardagi hamkorlik, favqulodda vaziyatlarning oldini olish va ularni bartaraf etish, xalqaro terrorizm, diniy ekstremizm va transmilliy uyushgan jinoyatchilikka qarshi kurash masalalarini muhokama qildi.
Shveysariyaning O‘zbekistondagi elchsiga ko‘ra, ushbu davlatga soxta ishga taklif qilish va qalbaki ishlash ruxsatnomalari bilan bog‘liq murojaatlar soni ortgan. “O‘zbekistonda yashab, Shveysariyada ish qidirayotgan bo‘lsangiz, firibgarlik qurboni bo‘lib qolishdan o‘zingizni himoya qiling”, - deydi Konstantin Obolenskiy .
Qashqadaryoda tadbirkorlarning soliq qarzdorligini bartaraf qilib berishni va’da qilib, ulardan 50 mln so‘m pora talab qilgan soliq inspektori qo‘lga olindi.
Òàøêåíòå ñîñòîÿëñÿ Ðåãèîíàëüíûé ñåìèíàð â ðàìêàõ ïîäãîòîâêè ê çàïóñêó ñëåäóþùåãî ýòàïà ïðîåêòà «Blue Peace Central Asia» (BPCA), ôèíàíñèðóåìîãî Øâåéöàðèåé.  ìåðîïðèÿòèè ïðèíÿëè ó÷àñòèå áîëåå 100 ïðåäñòàâèòåëåé íàöèîíàëüíûõ äåëåãàöèèé èç Êàçàõñòàíà, Êûðãûçñòàíà, Òàäæèêèñòàíà, Òóðêìåíèñòàíà è Óçáåêèñòàíà, ìåæäóíàðîäíûõ è ðåãèîíàëüíûõ îðãàíèçàöèé, ýêñïåðòû è ãîñóäàðñòâåííûå ïàðòíåðû.
AQSh Falastinni qo‘llab-quvvatlash aksiyalarida qatnashgan kamida 300 talabaning vizasini bekor qildi. Tramp ma’muriyatiga ko‘ra, ayrim namoyishlar antisemitizm bo‘lib, AQSh tashqi siyosatiga putur yetkazishi mumkin.
MO mamlakatlarida transchegaraviy suvlarni boshqarishni raqamlashtirish bo‘yicha Blue Peace Central Asia loyihasining yangi bosqichi may oyida boshlanadi. Toshkentdagi seminarda loyiha ishtirokchilari uning ustuvor yo‘nalishlari - suv sifati, iqlim o‘zgarishiga moslashish va ma’lumotlarni boshqarishni muhokama qildi.
Yangiyo‘l tumanidagi 5 qavatli uylarning birida gaz portladi. Oqibatda ikki kishi 60 foiz kuyish tashxisi bilan shifoxonaga yotqizildi, 3 ta qavatdagi xonadonlarning oynalari sindi. Tuman hokimligiga ko‘ra, uy to‘liq bitkazilib topshirilmagani sababli bu yerda boshqa fuqarolar yashamaydi.
Prezident Uzbekistan Airways’ga moliyaviy hisobotning xalqaro standartlariga o‘tish, shuningdek, chiptalar narxi oshib ketishini oldini olish bo‘yicha topshiriq berdi, dedi aviakompaniya rahbari Shuhrat Xudayqulov.
Shanba kuni Shavkat Mirziyoyev va Qosim-Jomart Toqayev Olmaota shahrida oliy darajadagi norasmiy uchrashuv o‘tkazadi. Unda strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini izchil mustahkamlash hamda xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik masalalar ko‘rib chiqiladi.
Ñîîòâåòñòâóþùåå èçìåíåíèå âíåñåíî â ñòàòüþ 244 Óãîëîâíîãî êîäåêñà.
Vazirlar Mahkamasi huzurida Energiya samaradorligi milliy agentligi tashkil etiladi. Energiya samaradorligini oshirish sohasida yagona davlat siyosatini yuritish, sohada rag‘batlantiruvchi va ta’sir etuvchi choralar ishlab chiqish va tartibga solish agentlikning asosiy vazifalaridan biri etib belgilandi.
Mart oyida AQSh dollarining o‘zbek so‘miga nisbatan kursi 0,28% yoki deyarli 36 so‘mga ko‘tarilib, fevraldagi pasayishdan keyin o‘rtacha mustahkamlanishni ko‘rsatdi. Birinchi chorak yakunlariga ko‘ra, milliy valyuta dollarga nisbatan biroz mustahkamlandi.
Àìåðèêàíñêèé Forbes îïóáëèêîâàë 39-é ãëîáàëüíûé ðåéòèíã äîëëàðîâûõ ìèëëèàðäåðîâ, ëèäåðîì êîòîðîãî, ïî èíôîðìàöèè Forbes. ru, ñòàë Èëîí Ìàñê, êðóïíåéøèé àêöèîíåð Tesla. Ñîîáùàåòñÿ, ÷òî îí âåðíóë ñåáå ïåðâóþ ñòðî÷êó ðåéòèíãà ïîñëå 2022 ãîäà.
Î ôàêòàõ ñàìîâîëüíîãî ñòðîèòåëüñòâà òåïåðü ìîæíî áóäåò ñîîáùàòü íàïðÿìóþ â Ìèíèñòåðñòâî ñòðîèòåëüñòâà è æèëèùíî-êîììóíàëüíîãî õîçÿéñòâà Óçáåêèñòàíà. Ñîîòâåòñòâóþùåå ïîëîæåíèå óòâåðæäåíî ïîñòàíîâëåíèåì Êàáèíåòà Ìèíèñòðîâ ¹192 îò 28.
Ñîòðóäíèêàìè Òàøêåíòñêîãî ãîðîäñêîãî óïðàâëåíèÿ Äåïàðòàìåíòà ïðè Ãåíåðàëüíîé ïðîêóðàòóðå, ÑÃÁ è Òàìîæåííîãî óïðàâëåíèÿ ïðåñå÷åíà äåÿòåëüíîñòü ïî íåçàêîííîìó îáîðîòó ìåäèöèíñêèõ èçäåëèé â Êèáðàéñêîì ðàéîíå Òàøêåíòñêîé îáëàñòè.
Êèòàéñêèé ìàðêåòïëåéñ Temu äîëæåí ïåðå÷èñëèòü â áþäæåò Óçáåêèñòàíà 46 ìëðä ñóìîâ íàëîãîâ, ÷òîáû âîçîáíîâèòü ñâîþ ðàáîòó â ñòðàíå. Îá ýòîì ñîîáùèëà ïðåññ-ñëóæáà Íàëîãîâîãî êîìèòåòà. Íàëîãîâàÿ ïîëèòèêà â îòíîøåíèè ìàðêåòïëåéñîâ Çàìåñòèòåëü ïðåäñåäàòåëÿ Íàëîãîâîãî êîìèòåòà Ìóáèí Ìèðçàåâ îòìåòèë, ÷òî âîïðîñû íàëîãîîáëîæåíèÿ îíëàéí-òîðãîâûõ ïëàòôîðì àêòóàëüíû âî âñ¸ì ìèðå.
Bojxona institutida 2025/2026 o‘quv yilidan bakalavriatda dual ta’lim asosida o‘qitish yo‘lga qo‘yiladi. Magistraturada to‘lov-kontrakt asosida ta’lim muddati ikki yil bo‘lgan sirtqi ta’lim shakli joriy etiladi.
Hukumat qarori bilan tomorqalar va ijara asosidagi yer maydonlarida samarasiz foydalanayotganlarga ko‘riladigan choralar ishlab chiqildi. Ularning ayrim imtiyozlari to‘xtatiladi, kreditlar berilmaydi va ekin ekilmagani aniqlangan yil uchun yer solig‘i uch karra miqdorida hisoblanadi.
Qamashi tumanida uch kunlik chaqalog‘ini 60 mln so‘mga sotmoqchi bo‘lgan ayol ikki yilga qamaldi. U 50 mln so‘m va 800 dollar olayotgan vaqtida qo‘lga olingan. Bola viloyat bolalar uyiga topshirilishi belgilandi.
Jinoyat ishlari bo‘yicha Chust tumani sudi raisi Jahongir Yakubxo‘jayevga intizomiy jazo chorasi qo‘llandi. U o‘zining xizmat xonasida yordamchisini kaltaklab, jarohat yetkazgan. Yakubxo‘jayevga o‘rtacha oylik maoshining 15 foizi miqdorida jarima tayinlandi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi 16 yoshga to‘lgan bitiruvchilarni o‘z vaqtida pasport yoki ID-karta olishga chaqirdi. Bu hujjatlar OTMga kirish jarayonida ABITUR elektron dasturi orqali onlayn ro‘yxatdan o‘tish uchun zarur.
2024-yilda O‘zbekistonning tashqi qarz bo‘yicha foiz to‘lovlari 32,7% - 3,3 mlrd dollargacha oshdi. Tashqi qarzga xizmat ko‘rsatish xarajatlarining ortishi ikkita asosiy omil bilan bog‘liq: qarzning o‘zi va dunyoda foiz stavkalarining keskin o‘sishi.
3-4 àïðåëÿ â Ñàìàðêàíäå ñîñòîÿòñÿ ìåðîïðèÿòèÿ ïåðâîãî ñàììèòà «Öåíòðàëüíàÿ Àçèÿ — Åâðîïåéñêèé Ñîþç». Îá ýòîì ñîîáùèëà ïðåññ-ñëóæáà ãëàâû ãîñóäàðñòâà.  ðàáîòå ñàììèòà, êîòîðûé ïðîéäåò ïîä ïðåäñåäàòåëüñòâîì Ïðåçèäåíòà Óçáåêèñòàíà Øàâêàòà Ìèðçè¸åâà, ïðèìóò ó÷àñòèå Ïðåçèäåíò Åâðîïåéñêîãî ñîâåòà Àíòîíèó Êîøòà, Ïðåçèäåíò Åâðîïåéñêîé êîìèññèè Óðñóëà ôîí äåð Ëÿéåí, Ïðåçèäåíò Êàçàõñòàíà Êàñûì-Æîìàðò Òîêàåâ, Ïðåçèäåíò Êûðãûçñòàíà Ñàäûð Æàïàðîâ, Ïðåçèäåíò Òàäæèêèñòàíà Ýìîìàëè […] Ñîîáùåíèå  Ñàìàðêàíäå ïðîéäåò ïåðâûé ñàììèò «Öåíòðàëüíàÿ Àçèÿ — Åâðîïåéñêèé Ñîþç» ïîÿâèëèñü ñíà÷àëà íà Íîâîñòè Óçáåêèñòàíà ñåãîäíÿ: nuz.uz.
Óçãèäðîìåò ñîîáùàåò, ÷òî â áëèæàéøèå äíè òåìïåðàòóðà âîçäóõà áóäåò ïðîäîëæàòü ðàñòè. Ñåãîäíÿ è çàâòðà â äíåâíûå ÷àñû òåìïåðàòóðà ñîñòàâèò 22-27î, à ê êîíöó ðàáî÷åé íåäåëè âîçäóõ ïðîãðååòñÿ äî 28-30î, ïî þãó è ïóñòûííîé çîíå äî 33î.
Êèòàéñêàÿ àâèàêîìïàíèÿ China Southern Airlines ðàññìàòðèâàåò âîçìîæíîñòü óâåëè÷åíèÿ ÷àñòîòû ïîëåòîâ â Óçáåêèñòàí äî ñåìè ðàç â íåäåëþ. Îá ýòîì ñòàëî èçâåñòíî â õîäå ïåðåãîâîðîâ ìåæäó ïðåäñòàâèòåëÿìè Uzbekistan Airports è àâèàïåðåâîç÷èêîì, ñîîáùàåò ïðåññ-ñëóæáà Uzbekistan Airports.
Toshkent shahrining 9 ta tumanidagi ayrim turar joy binolari va muassasalarda 7-apreldan 2-maygacha issiq suv rejali o‘chiriladi. Shu kunlarda yozgi mavsum oldidan ta’mirlash ishlarini olib boriladi.
Endi tovarlar rasmiylashtiruvi jarayonida bojxona organlarining “Xavflarni boshqarish” axborot tizimi yashil, sariq, qizil va ko‘k yo‘laklar kesimida tovar, transport vositalari, shaxslarning xavf darajalari hamda ularga nisbatan qo‘llanadigan bojxona nazorati shakllari va hajmini belgilaydi.
O‘zbekiston, Tojikiston va Qirg‘iziston chegaralarining tutash nuqtasi to‘g‘risidagi shartnomaning imzolanishi “ahamiyati beqiyos voqeadir”, dedi O‘zbekiston prezidenti matbuot kotibi Sherzod Asadov.
O‘zbekistonning umumiy tashqi qarzi 2024-yil yakuniga ko‘ra 64,1 milliard dollarni yoki YIMning 55,7 foizini tashkil qildi. Yil davomida qarz 10,8 mlrd dollarga oshdi, bu esa tarixdagi eng katta o‘sishdir.